WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://tech.wp.pl/kat,1009785,title,Sciagasz-pliki-Nie-wolno-im-tego-monitorowac,wid,14020441,wiadomosc.html przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2011-11-29 09:58:20 CET z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Ściągasz pliki? Nie wolno im tego monitorować - Tech - WP.PL
RSS

Ściągasz pliki? Nie wolno im tego monitorować

 
PAP | 2011-11-25 (10:55) | 20 opinii
a a a

(fot. Thinkstockphotos)

Sąd krajowy nie może nakazać dostawcy internetu, by ten wprowadził system filtrowania wszystkich połączeń elektronicznych, w celu zapobiegania niezgodnemu z prawem pobieraniu plików - wynika z czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.

U źródła tej sprawy leży spór między Scarlet Extended SA, dostawcą dostępu do internetu, a SABAM - belgijską organizacją zarządzającą prawami w zakresie udzielania zezwoleń na wykorzystywanie przez podmioty trzecie utworów muzycznych, do których prawa mają autorzy, kompozytorzy i wydawcy.

Początki sprawy w Belgii

W 2004 r. SABAM stwierdziła, że internauci korzystający z usług Scarlet pobierają z internetu, bez zezwolenia i bez uiszczania opłat, utwory zapisane w katalogu SABAM za pomocą sieci "peer-to-peer".

Na wniosek SABAM belgijski sąd pierwszej instancji nakazał Scarlet, pod groźbą kary pieniężnej, zaprzestanie tych naruszeń praw autorskich. Scarlet miała uniemożliwić przesyłanie lub odbieranie przez jej klientów, w jakiejkolwiek formie, w tym za pomocą programów "peer-to-peer", plików elektronicznych zawierających utwory muzyczne z repertorium SABAM.

Scarlet odwoła się do sądu drugiej instancji. Argumentowała, że nakaz jest niezgodny z prawem Unii, bo nałożył na nią ogólny obowiązek nadzorowania połączeń w jej sieci. A to jest sprzeczne z dyrektywą o handlu elektronicznym i z podstawowymi prawami.

Belgijski sąd drugiej instancji zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy prawo Unii pozwala państwom członkowskim dopuścić, by sąd krajowy nakazał dostawcy dostępu do internetu wdrożenie systemu filtrowania połączeń elektronicznych o zasięgu ogólnym, w celach zapobiegawczych, na jego wyłączny koszt i bez ograniczenia w czasie, w celu identyfikacji nielegalnego pobierania plików.

oceń
55
2
Podziel się

Zobacz więcej w serwisach WP

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Wikipedia WP


Opinie (20)

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: +1 [9]
amber151 [godzinę temu]

Tyle że ten wyrok nie dotyczy Polski, ponieważ najpierw rząd PiS a potem PO odmówiły podpisania Karty Praw Podstawowych UE.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +2 [2]
~Tomek29 [pół godziny temu]

Tylko żeby nie wymyślili technologi jak szpiegować nasze telefony komórkowe. Skończyło by się już biurowe siedzenie na zlewka.mobi

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~bydlak [przed kwadransem]

W polsce pobieranie plików jest legalne ale juz udostepnianie surowo karane

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~bydlak [przed kwadransem]

Nie wiecie skąd biorą sie mp-trójki?kupuje taki gość płytę audio CD np w empiku i konwertuje ja na format mp3 i wysyła na wrzutę np

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~Koleś [pół godziny temu]

To tak jakby firma Stanley płaciła za skradzione auto ponieważ ktoś użył ich śrubokręta :-)

odpowiedz

Ocena: +12 [12]
~red [2 godziny temu]

to chyba kancelaria Po Bono splajtuje hahahahhahahahahahah

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [3]
~Darek [pół godziny temu]

A ktoś kazał "wykonawcą" wydawać swoje "dzieła" na CD czy mp3 ? Vinyle produkować i już ! I może by im ktoś powiedział, że wystarczy dobrze grać aby mieć "szacun" wśród ludzi - a pokazanie d..y na scenie to obciach i krótka piłka przykrywająca barak talentu.

odpowiedz

Ocena: +11 [11]
~@ [godzinę temu]

W Polsce pobieranie plików JEST LEGALNE. Także tych "chronionych prawem autorskim". Przestańcie wreszcie straszyć!

odpowiedz

Ocena: +3 [3]
~daei [godzinę temu]

to dostawcy odetchnęli, inaczej nikt by niebral więcej niż 1 mega

odpowiedz

Ocena: +1 [1]
~gosc [godzinę temu]

to taniej bedzie jak cala polske otocza murem 5 metrowym i gotowe. bo kazdy ma przynajmniej utwór mp3 z sieci. nie ma bata.od 5-55 lat wszyscy beda siedziec w wiezieniu

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~koles28 [godzinę temu]

trzeba szukac tych co wypuszczają takie pliki bo inaczej musieli by zamknąc wszystkich małolatów w Polsce

odpowiedz

Ocena: +9 [11]
~pójdźmy dalej [2 godziny temu]

Jeśli ktoś uważa, że to, co inni ściągają powinno być monitorowane, to może pójdźmy dalej: można np. każdemu mężczyźnie zaraz po urodzeniu wszczepić jakiś implant (założyć opaskę itp) i monitorować gdzie się akurat znajduje, co robi itp. Każdy mężczyzna bowiem wyposażony jest w przyrząd, którym może kogoś zgwałcić, więc powinien być obserwowany już od momentu narodzin :)

odpowiedz

Ocena: +21 [21]
~burdello [2 godziny temu]

Takiego przestępstwa dopuścił sie prokurator u nas. Ujawnił prywatnej spółce adresy osób ściagajacych pliki muzyczne. Ta spółeczka wysyła najpierw groźby a potem propozycję ugody jesli wpłacimy kilkaset złotych. Pan prokurator nie miał sobie nic do zarzucenia ale na szczęście jego szefowie odsuneli go i "działalność" prokuratura a prywatna spólka została przerwana. Ci co wpłacili stracili kasę bez szans odzyskania. Taka spółka "ścigająca" piratów nawet nie musi mieć prawnika. Wystarczy że zgłosi działalność i hulaj dusza piekła nie ma. Potem idzie do władz i mówi że reprezentuje interesy jakieś osoby a oni mu w zębach daja dane osobowe zapominajac o ustawie o ochronie danych.

odpowiedz

Ocena: +13 [13]
~olo [2 godziny temu]

Zabrania się zabraniać i pozwala się pozwalać .

odpowiedz

Ocena: +4 [6]
~ZenonM51 [3 godziny temu]

Skończcie z tym zamieszaniem. Czy nie można raz na zawsze opublikować jednoznacznej wykładni prawnej w tej kwestii?

odpowiedz

Ocena: +31 [31]
~gm [2011-11-25 13:38]

to tak jakby zakazać produkcji noży kuchennych, bo mogą posłużyć do popełnienia przestępstwa.

odpowiedz

Ocena: +23 [23]
~qwe [2011-11-25 11:33]

i bardzo dobrze!

odpowiedz

Galerie

Pojedynek

Sonda

Ile czasu dziennie spędzasz w serwisach społecznościowych?glosuj