WKOPI.PL Poniżej przedstawiamy kopię sfotografowanej strony internetowej http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Czy-istnieje-teoria-wszystkiego,wid,14156550,wiadomosc.html?smg4sticaid=6db99 przez WKOPI.PL. Kopia przedstawia stan strony na 2012-01-12 14:23:12 CET z pominięciem treści ładowanych dynamicznie przy każdym wyświetleniu danej strony internetowej. Aktualnie strona może wyglądać zupełnie inaczej.

| START | Fotografia poniższej strony | Zrób zdjęcie strony internetowej | Szukaj | Zgłoś naruszenie zasad | Regulamin | Kontakt |
 Korzystając z serwisu wkopi.pl akceptujesz postanowienia regulaminu.
Czy istnieje "teoria wszystkiego"? - odkrywcy.pl

Czy istnieje "teoria wszystkiego"?

wp.pl | dodano: 2012-01-11 (13:13) 147 opinii Czy istnieje (fot. Thinkstockphotos)   A A A
Naukowcy próbują opracować jedną teorię, która w dość prosty sposób opisywałaby wszystkie zjawiska występujące w naszym wszechświecie. Najlepiej rokującą jest teoria strun, która zakłada, że żyjemy w świecie, który składa się z 26 wymiarów.

Początkowo uważano, że teoria względności Einsteina, uzupełniona o nowe twierdzenia, będzie wystarczała do opisu ogółu zjawisk, jednak im bardziej człowiek zagłębiał się w strukturę atomów, tym więcej pojawiało się nowych pytań. Aby uzyskać wyczerpujące odpowiedzi, powstała zupełnie nowa dziedzina nauki, nazwana mechaniką kwantową.

Opisy kwantowe często nie współgrały z teorią względności, więc naukowcy postanowili stworzyć nową teorię, która wykorzystywałaby modele kwantowe i jednocześnie spełniałaby wszystkie postulaty Einsteina.

Póki co najlepszą kandydatką do otrzymania miana "teorii wszystkiego" jest M-teoria, która zakłada istnienie strun, które przenikają nasz wszechświat. Zbudowane są one z cząstek, zwanych grawitonami, odpowiadających za przenoszenie oddziaływań grawitacyjnych.

Istnieje jednak kilka teorii strun. Wynika to z faktu, że każdy naukowiec opracowujący "teorię wszystkiego" wprowadza inne założenia początkowe. Przez te różnice w poglądach powstały teorie zakładające istnienie strun otwartych lub tworzących zamknięte pętle.

Naukowcy ciągle też spierają się na temat istnienia teoretycznych cząstek wprowadzonych do nauki. Nie da się udowodnić ich istnienia za pomocą technologii jaką znamy. W niektórych teoriach strun np. teoretyczne cząstki zwane tachionami w ogóle nie istnieją, natomiast w pozostałych muszą występować, aby teorie były spójne.

Co ciekawe, cztery znane nam wymiary, czyli czas i trzy składowe przestrzeni, nie wystarczą do opisania strun. Dlatego, w zależności od teorii, naukowcy założyli występowanie od 5 do 26 wymiarów.

Dodatkowe wymiary są często utożsamiane z wszechświatami. Niektórzy twierdzą, że struny zawierają w sobie nowe światy, ale są one zbyt małe i nie potrafimy ich zbadać. Istnieje również teoria, mówiąca o tym, że równoległe światy są tak samo duże jak nasz wszechświat, a my jesteśmy w stanie odczuć jedynie oddziaływania grawitacyjne, które z nich przenikają pod postacią strun.

Wszechświat: Narodziny i śmierć gwiazd

1 2 z 2
oceń
64
6
Podziel się

Zobacz więcej w serwisach

Zobacz więcej w serwisach

Zobacz więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl

Książki

Pytamy.pl

Książki

Książki

Książki

Odkrywcy.plOpinie (147)

Pozostało znaków: 4000

[Pokaż regulamin]

REGULAMIN

Ocena: 0 [0]
~ja [2 godziny temu]

Strasznie zagmatwany tekst....:P

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~za madry zeby wnikac [3 godziny temu]

co czlowiek to inna teoria

odpowiedz

Ocena: 0 [0]
~majki [3 godziny temu]

Dogadajmy się. jeśli mowa o 26 wymiarach, to one nie są równoważne innym światom. Wymiar przód-tył nie jest osobnym Wszechświatem. Ale inne Wszechświaty mogą istnieć w innych wymiarach, np. Wszechświaty w których są 4 wymiary przestrzenne. A i póki co teoria strun nie jest weryfikowalna, nie potrafimy wyprodukować tak ogromnych energii aby eksperymentować w tej dziedzinie. Nie roiłbym sobie też zbytnich nadziei na to, że 4-wymiarowe istoty spoglądają na nas z góry. Istnienie życia w 4-wymiarowym Wszechświecie jest problematyczne, choćby ze względu na to że grawitacja działałaby tam inaczej. Choć niczego nie można wykluczyć. Tytuł artykułu nie mógł być bardziej naciągany - gdzie jakieś dowody na te 26 wszechświatów? Koncepcja multiwszechświata czy nieskończonego wszechświata (w zasadzie to się zazębia) mogą być prawdziwe. Ale nie ma co mącić ludziom w głowach.

odpowiedz

Ocena: +4 [4]
~hmm [6 godzin temu]

fatalny artykul - albo inaczej - za bardzo pseudonaukowy; autora poniosła wyobraznia; zgodnie z ST postulowane jest dokladnie 13 wymiarów, a te wymiary oraz swiaty nie sa ani za male ani za duze - to sa po prostu wymiary - BARDZO DOBRY PRZYKLAD ARTYKULU I AUTORA ABY POKAZAC jak zawodna jest nasza wyobraznia jesli chcemy "ogarnac" przestrzen wieksza niz 4 - wymiarowa cwiczenie dla chetnych: prosze sobie wyobrazic 5'ty wymiar (bo naszkicowac sie niestety nie uda :D)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [0]
~Ted [19 godzin temu]

Jak może wyglądać np. piąty wymiar?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~M [4 godziny temu]

Nassim Haramein udowodnił istnienie fraktalnej struktury wszystkiego co jest światem materii. Reszta to tylko matematyka i geometria której jeszcze nie znamy! Jest to niewątpliwie świat iluzji dla tego co go stworzył a dla stworzonego jawi się jako rzeczywistość.

odpowiedz

Ocena: +2 [8]
~filut [7 godzin temu]

Na innych światach gdzie nie jest tak ciemno, dzieci uczą się tak?: Jedyny paradoks logiki-czas jest dlatego,że go nie ma.Gdyby był musiałby się skończyć.Wynika z tego jasno że to co nazywamy czasem,jest trwaniem kontynuacji zdarzeń.Jest więc tworem logicznym a nie fizycznym.Dlatego nawet wtedy gdy ustałyby wszystkie zdarzenia,czas dalej pobiegnie jako 0+t.Co się zaś tyczy rzeczywistości, to nic nie osiągniecie filozofując o wymiarch,są ich dziesiątki :inne dotyczą rzeczywistości widzialnych(nie mylić ze wzrokiem,posiada" substancję"lub nie)inne niewidzialnych.Nie znacie nawet struktur przestrzeni a objawy są mylone z istotą ich żródła,np.światło,mrok,grawitacja ,magnetyzm.Funkcjonuja także fałszywe pojęcia np.energia,moc.

odpowiedz

pokaż 12 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~Nick [6 godzin temu]

Powiedzcie mi jak WYMIAR moze byc mikroskopijny...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: 0 [10]
~jaskiniowiec [6 godzin temu]

Jezeli dobrze rozumuje! Dwadziescia szesc wymiarow to 26 żyć jednoczesnie!Czyli umierajac umieramy jednoczesnie dwadziescia szesc razy-prawda czy fałsz?????No chyba ze zyjemy tylko w jednym wymiarze-prawda czy fałsz????Ciekawe co sie stanie gdy okaże sie ze smierc w jednym wymiarze jest początkiem życia w innym?????Przeciez bylby to niepodważalny dowód na istnienie siły nadprzyrodzonej, czyli BOGA!!!!Co na to Ateisci?????

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~as [5 godzin temu]

Jeśli umieramy to umiera nasze Ciało z biologicznego punktu widzenia,natomiast świadomość cały czas pozostaje-nasze myśli i wiedza.Nasza świadomość to My(Ja) jest ona przenoszona w inny wymiar (wyższy) tam żyjemy jakiś czas znowu.Ale w tym naszym drugim świecie po tym życiu na ziemi ,tam to są dopiero zagadki.

odpowiedz

Ocena: -9 [17]
~Q [6 godzin temu]

CIEKAWE CZY NA JAKINS JEST TUSK I PO ?

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

Ocena: +1 [3]
~wz [6 godzin temu]

jesli nasz świat ma 4 wymiary, to 26 wymiarów nie oznacza 26 światów tylko 6,5, podobnie jak dni tygodnia jest 6,5 ten ostatni dzień jest nieudany nazwany dniem odpoczynku.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

Ocena: 0 [0]
~vigink [5 godzin temu]

"Multiwszechświa" - warto poczytać o tym więcej...

odpowiedz

Ocena: 0 [2]
~ja wiem [5 godzin temu]

Prawdy sie nigdy nie dowiemy, poniewaz im bardziej sie bedziemy zaglebiac w te tematy, tym wiecej bedzie powstawalo nowych pytan i niewiadomych. Jedyna prawda jest : "wiem, ze nic nie wiem"

odpowiedz

Ocena: +5 [5]
~MFRP [5 godzin temu]

Jak to się ma do podatków? Czy można to wykorzystać do opodatkowania obywateli? Podatek Strunowy 1% za strunę =10% + abonament misyjno - poznawczy. W modelu 26 strunowym =26% ale w pakiecie bez abonamentu.

odpowiedz

Ocena: -1 [1]
~hah [5 godzin temu]

prawda jest taka, że jeśli istnieją takie wszechświaty to nie mamy możliwości ich zliczenia :>

odpowiedz

Ocena: -2 [6]
~mar [5 godzin temu]

Acha, to teraz coś takiego to jest nauka? Współczuję tzw. "racjonalistom", którzy w te bujdy obowiązkowo muszą wierzyć.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: -10 [12]
~gfvhfg [6 godzin temu]

Czy ludzie nie mają innych problemów!? Niech tam będzie i milion równoległych światów, ale co z tego???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

Ocena: +1 [9]
~daniel [5 godzin temu]

To może byc prawda! Z "26-tego wymiaru" na pewno przybyli do nas: Macierewicz, Fotyga, Błaszczak, Brudziński... Kierowcą tego "statku miedzywymiarowego" był Kaczyński!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

Ocena: +3 [5]
~Bartek [5 godzin temu]

Kiedyś się zastanawiali ile diabłów zmieści się na końcu szpilki itp. Nie mogąc niczego udowodnić można wymyślić całą masę teorii równie dobrych jak istnienie Boga.

odpowiedz